Gripas ir jo profilaktika

Gripas ir jo simptomai

Gripas – tai ūmi viršutinių kvėpavimo takų virusinė liga, pasireiškianti ūmiai, todėl dažnai pacientas gali įvardinti net tikslią datą, kada prasidėjo simptomai. Inkubacinis periodas – nuo 24 val. Iki 72 val. (vidutiniškai 48 val.).

Gripo infekcijai būdinga:

 • ūmi ligos pradžia;
 • karščiavimas (>38,5ºC);
 • raumenų skausmas;
 • galvos ir gerklės skausmai;
 • sausas kosulys;

 

Gali būti ir:

 

 • sloga;
 • akių skausmas;
 • akių jautrumas šviesai.

 

Retai pasitaikantys simptomai:

 

 • šleikštulys;
 • vėmimas;
 • skausmas už krūtinkaulio;
 • pilvo skausmas;

 

Gripo simptomai trunka 2-3 dienas, bet ne ilgiau nei 7 dienas. Simptomai nyksta palengva, tačiau kosulys ir bendras silpnumas gali likti kelias savaites.

 

 

 Gripo infekcijos profilaktika
1. Specifinė profilaktika – Imunoprofilaktika

Tai efektyviausia priemonė, padedanti išvengti gripo susirgimų ir/ar rimtų komplikacijų.


Kada skiepytis?

Gripo sezono pikas prasideda gruodžio-vasario mėnesiais, todėl kasmet rugsėjo-spalio-lapkričio mėnesiais rekomenduojama skiepytis.

 

Vakcinos sudėtis ir efektyvumas

Lietuvoje vakcinos nuo gripo yra sudarytos iš inaktyvuoto suskaldyto viruso, todėl vakcinos yra gana saugios (nepageidaujamos reakcijos pasitaiko, kai skiepijama gyvomis viso viruso vakcinomis, o gripo vakcina nėra gyvas visas virusas, yra tik inaktyvuotas jo fragmentas (dalis)).

Kartais pasitaiko vietinių reakcijų (15-20 proc. paskiepytų), tačiau jos būna lengvos ir praeina be gydymo. Kartais infekcija prasideda po skiepijimo, tačiau tyrimais įrodyta, kad jos atsitiktinai sutampa su skiepijimu, kai virusine respiratorine infekcija užsikrėtęs asmuo paskiepijamas paskutinio inkubacinio periodo dieną.

Efektyvumas – imunitetas susidaro tik prieš to sezono gripą. Apsaugo nuo susirgimų ir/arba rimtų komplikacijų. Po skiepų imunitetas susidaro po 2 savaičių, didžiausias Ak kiekis susidaro po 4-6 savaitę po skiepijimo.

Kam rekomenduojama skiepytis?

Skiepytis nuo gripo verta visiems, tačiau Pasaulio sveikatos organizacija, Sveikatos apsaugos ministerija ypatingai rekomenduoja žmonėms, priklausantiems rizikos grupėms. Tai yra:

 • asmenims, dirbantiems prie pacientų;
 • vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms;
 • nėščioms moterims, nes gresia apsigimimai/nėštumo nutrūkimai jei susergama gripu;
 • Vaikams nuo 6 mėn. iki 23 mėn.;
 • asmenims, sergantiems gretutinėmis lėtinėmis ligomis;
 • asmenims, esantiems 50-64 m. amžiaus (nes tose grupėse dažniausiai pasireiškia lėtinės ligos);
 • asmenims, kurie dirba su dideliais žmonių srautais.

 

2. Nespecifinė profilaktika prieš gripą

Taisyklingo kosėjimo ir čiaudėjimo burnos uždengimo įgūdžių formavimas

Čiaudint/kosint svarbu taisyklingai užsidengti burną, kad būtų galima išvengti viruso platinimo į aplinką, bei rankų galimo užkrėtimo. Ant rankų gripo virusas išlieka apie 30 min, jei jis pateko čiaudint užsidengus ranka, todėl per pusvalandį perduoti virusą kitam tikimybė yra ne maža, pvz.: sveikinantis paduodant ranką ar gaminant valgį ir po to vaišinant kitus. Naudokite vienkartinę popierinę nosinaitę arba neturint jos, pridengti burną su sulenkta alkūne kaip parodyta paveikslėlyje.

1

Rankų higienos įgūdžių formavimas

Kaip minėta anksčiau, ant rankų virusas išsilaiko apie 30 min, jei kosėjant ir/ar čiaudėjant virusas pateko ant rankų prisidengiant burną. Jei virusas ant rankų patenka liečiant užterštus paviršius, jis išsilaiko 5 min. Kontaktiniu būdu, dažniausiai su rankomis, virusas gali patekti į akių gleivinę, nosį ir burną, todėl būtina skatinti tinkamą rankų higieną.

 

Kolektyvuose geriausia naudoti skystą muilą ir vienkartinius popierinius rankšluosčius. Įstaigų vadovai nuolat turi užtikrinti, kad mokykloje netrūktų rankų plovimo priemonių.

2

 

Rankas reiktų plauti apie 20-30 s., o muiluoti ir atlikti plovimo judesius 10-15 s.:

 

Rankas nusausinti popieriniu rankšluosčiu bei juo užsukti kraną. Būtina rankas plauti grįžus iš lauko, prieš valgį, esant gripo sezonui papildomai pasisveikinus su kuo nors rankomis, liečiant pinigus, nusikosėjus ar nusičiaudėjus pridengiant ranka burną.

 

Vėdinimas

 

Infekcija greičiau plinta ankštose, blogai ventiliuojamose, užterštose dulkėmis patalpose, taip pat esant didesnei oro drėgmei, todėl būtina nuolat periodiškai vėdinti mokyklos patalpas, ypatingai klases.